האם לצרוך חלב


דני?! אני מבולבלי

נושא החלב די מבלבל. אגב שיטוט בדפי אינטרנט, תחת כל אבן שהופכים כשמקלידים "חלב" או "גבינה" ניתן למצוא דעות לכאן ולכאן לגבי בריאות וצריכת חלב ומוצריו. ניתן למצוא למשל מאמרים שהם כמעט מאמרי שטנה המתארים את החלב כרעל שצריכתו היא עיוות של הטבע ואינה מתאימה כלל וכלל לבני האדם. קיימים אתרים ומאמרים אחרים שמתארים את החסרונות של צריכת חלב אל מול יתרונותיו.
לבסוף, אל מול שוללי החלב, ניתן למצוא את תומכיו ההדוקים שמציינים את היתרונות התזונתיים והבריאותיים של החלב.

אם מנסים לסקור את כל מגוון הדעות מתקבלת תמונה מבלבלת ביותר שאינה מאפשרת כמעט לאדם שעומד מולה להחליט האם "כדאי או לא כדאי". איך באמת אפשר להחליט?! מצד אחד טוענים כי החלב חיוני לבניית עצמות בשל הסידן והזרחן שבו ומכיל בנוסף ויטמינים, מינרלים נוספים וחלבונים. כן נטען לגביו למשל כי הוא טוב לשמירה על לחץ דם ולמניעת סרטן המעי. מצד שני עבור חלקינו צריכת חלב ומוצריו אינה פשוטה ויכולה לגרום לסימפטומים של אלרגיה במקרה של אלרגיה לחלבון החלב. היא יכולה לגרום גם לכאבי בטן בחילה ושלשולים במקרה של יכולת פחותה לעכל את שומן החלב או במקרה של חוסר סבילות ללקטוז (Lactose Intolerance). יש גם מי שימנה רשימה נוספת של היבטים בריאותיים שליליים של צריכת חלב.


כפי שניתן להבין הנושא מורכב. הדעות המנוגדות והנימוקים שהם לעיתים סותרים מסתמכים פעמים רבות על ממצאים מחקריים וסטטיסטים אך יש בבסיסם וביסודם ודאי גם אמונות אותם שואפים לבסס.
ניתן לשער גם כי אינטרסים סותרים הם חלק בלתי נפרד מהויכוח. מצד אחד האינטרס של יצרניות מוצרי החלב קטנות כגדולות ושל משקי הבקר והצאן ומן הצד השני האינטרס של הלוחמים למען זכויות בעלי החיים ואולי אף של יצרניות תחליפי החלב.
בתור חלק ממשק עיזים שבו מיוצרים ונמכרים חלב ומוצרי גבינה ולמרות שאינני מכוון לכך, אני חלק מהאינטרס להגדיל את קהל צרכני מוצרי חלב. החלב הוא חלק בלתי נפרד מן התפריט שלי בכל בוקר ואני מקווה שטעמי החלב והגבינות ילוו אותי כל חיי ובכל זאת אני יודע כי זה הוא ניסיוני האישי בלבד.
איני לוקח כמובנים מאליהם את כל הטיעונים בעד צריכת חלב ואינני שולל את הטיעונים כנגדה. אני מאמין כי כל אחד צריך לבחון את הנושא בהתאם לחווייתו האישית תוך חיפוש אחר מידע לגבי חלב ובמקרה הזה ה"אינטרנט הוא הגבול".
עבור מי שהחליט לצרוך מוצרי חלב אני ממליץ פשוט להנות כי יש הרבה ממה להנות וטעמים רבים לגלות. מומלץ ללכת ולבקר בחוות ובמשקים, במחלבות הבוטיק וחנויות הגבינות כי שם תמצאו ניחוחות, חוויות ולעתים סיפורים מעניינים.

למידע על "שביל עיזים" לחץ כאן

להצגת מאמרים ופרסום בערוץ זה, צור קשר

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.