דיאטה בשיטת מרק הכרוב


מאת: נירה אולנד - דיאטנית קלינית

מקורה בבית חולים ממוריאל יוסטון ארצות הברית. גרסה של דיאטה דלה מאד בקלוריות, קיימות גרסאות רבות נוספות, לרבות דיאטת החלבונים.

עקרונות:
אפשר לאכול כמה שרוצים ממרק המכיל ירקות בלבד (למשל כרוב, פלפלים, קישואים, מעט עגבניות, סלרי וכד'), ובכל יום במהלך שבוע יש מזונות (מעטים) נוספים שניתן לאכול, למשל: יום פירות חוץ מבננות, יום ירקות, יום חלב דל שומן ובננות, יום אורז חום וירקות מבושלים וכדומה. מלבד הירקות והפירות, המזונות הנוספים הם בכמות מוגבלת ומוגדרת. מתאימה לתקופה של  עד שבועיים ולא יותר.


דוגמא לארוחה:
צלחת גדולה של מרק ירקות, בננה וכוס חלב דל שומן.

 

מידע מדעי:
המידע הקיים הוא לגבי דיאטות דלות מאד בקלוריות באופן כללי, לאו דווקא לגבי דיאטה מסוימת זו.
בסקירה רחבה של 29 מאמרים, שהשוותה תוצאות של תכניות להרזיה מהירה (בכמות קלוריות יומית נמוכה מאד), מול תכניות דיאטה מאוזנת דלת קלוריות, מצאו כי הדיאטה להרזיה מהירה הניבה ירידות גדולות יותר במשקל, וגם כעבור 4 – 5 שנים משתתפי התכנית שמרו על יותר מהישגי הירידה (7 ק"ג בממוצע, 6.6% ממשקל הגוף), יחסית לדיאטה המאוזנת (2 ק"ג בממוצע, 2.1% ממשקל הגוף).
במחקרים ששילבו פעילות גופנית בתכנית הדיאטה (גם בירידה המהירה וגם במאוזנת)  היתה ירידה במשקל ושמירה על ההישגים רבה יותר גם כעבור 5 שנים, יחסית להישגי אותה דיאטה ללא פעילות גופנית. מסקנת הסוקרים היא כי כעבור 5 שנים מקיום תכנית דיאטה מובנית יש שמירה ממוצעת על ירידה של 3 ק"ג בדיאטה המאוזנת, ו – 10 ק"ג פחות בתכנית להרזיה מהירה, בממוצע.
בסקירה  אחרת המשווה בין תכניות דיאטה שונות  נמצא כי בדיאטה המאוזנת היתה שמירה טובה יותר של הירידה במשקל לאורך שנתיים לעומת תכנית להרזיה מהירה, שבה אמנם היתה ירידה גדולה יותר במשקל, אך גם עליה חזרה כמעט עד למשקל המקורי כעבור שנתיים.

יתרונות:
ירידה מהירה במשקל.
 
חסרונות:
מאד לא מאוזנת, חסרים משמעותיים של חלבונים ושומנים חיוניים, לאורך זמן יוצרת חסרים תזונתיים וקשה לעמוד בה. מתאימה לטווח קצר בלבד, ואחריו יש סיכוי גבוה לעליה מחודשת במשקל.

למי יכולה להתאים: לבריאים וצעירים בלבד.
 
מסוכנת: לבעלי בעיות בריאות שונות, נשים הרות, ילדים.

 

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.

קישורים ממומנים: