דיאטת חלבונים


מאת: נירה אולנד - דיאטנית קלינית

דיאטת חלבונים, קיימת בגרסאות שונות, כולל דיאטות מאיו, סקרסדייל, דיאטת חרמון-מן ועוד.

עקרונות הדיאטה:
מיועדת לטווח קצר, דלה מאוד בקלוריות, אינה מתאימה כתכנית אכילה לחיים. מבוססת על מזונות חלבוניים דלי שומן וירקות בעיקר, מעט פירות. מעט מאד מזונות עתירי פחמימות ורק משלב שני בדיאטה.
 
דוגמא לארוחה:
  120 גרם חזה עוף על האש או 120 גרם גבינה 5% וסלט מירקות ירוקים.

מידע  מדעי:
 אין מידע על הדיאטה עצמה אך לגבי דיאטות דלות מאד בקלוריות – כשבוצעה השוואה בינן לבין הדיאטה המאוזנת, נימצא שהדיאטות דלות הקלוריות הביאו לירידה מהירה יותר במשקל, וגם לשמירה לאורך זמן של הירידה של יותר קילוגרמים, אם כי מספר הנשברים בדרך היה גבוה יותר.
בהשוואה נוספת בין סוגים שונים של דיאטות נמצא כי הדיאטות הדלות מאד בקלוריות אמנם הביאו לירידה רבה יותר במשקל, אך כעבור שנתיים כמעט כל המשקל שירד חזר בחזרה, וזאת יחסית לדיאטה מתונה יותר, בה היתה שמירה טובה יותר של הירידה לאורך זמן, במיוחד בשילוב פעילות גופנית.
בסקירת ספרות המשווה בין דיאטות הרזיה שוות ערך מבחינה קלורית, אך עשירות בחלבון לעומת עשירות בפחמימות  נמצא כי  מבחינת הירידה במשקל - אין הבדל.
יש יתרון לדיאטה עשירה בחלבון מבחינת תחושת השובע. בשל מיעוט הפחמימות (פשוטות ומורכבות) יש גם פחות תנגודת לאינסולין (משפיע על תחושת שובע לאורך זמן). קשה להפריד לעתים בין השיפורים שחלים בשל הירידה במשקל לבין שיפורים שמשערים שמקורם במיעוט פחמימות בתפריט. יחד עם זאת, יכולת  ההתמדה במשטר הדיאטה לאורך זמן, ולא הרכב רכיבי התזונה שבה – הוא המנבא המשמעותי להצלחתה לאורך זמן.

מחקר משבדיה מצא עליה בסיכון למחלות לב באכילת תפריט עשיר בחלבונים לאורך שנים. במחקרי אורך אחרים, לא מצאו קשר כזה.

לפי המידע הקיים כיום כל תפריט המכיל מעבר ל - 1 גרם חלבון לקילוגרם עלול להאיץ התפתחות של מחלת כליות אם היא קיימת. אין הבדל בהשפעתם של חלבונים מן החי או מן הצומח.

יתרונות:
ירידה מהירה במשקל.
דלת שומן.

חסרונות:
קשה מאד לבצוע, קשה להתמיד בה.
לטווח ארוך יתכנו חסרים תזונתיים כמו אספקה של חומצות שומן חיוניות , מינרלים וויטמינים ויתכנו נזקים גופניים.

למי מתאימה: צעירים ובריאים, כשלב התחלתי לירידה במשקל ארוכת טווח, בכל מקרה מיועדת לתקופה של שבועיים עד חודש.
 
לא מומלצת: לחולי לב, חולי כליות, לסובלים ממחלות כלי דם, לנשים הרות, לילדים ולסוכרתיים בשל משטר האכילה הקיצוני.

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.
 

 

קישורים ממומנים: