דיאטה לפי המדד הגליקמי


מאת: נירה אולנד - דיאטנית קלינית

דיאטת המדד הגליקמי, ידועה גם בשם "דיאטת הרמזור", מבוססת על ספרו של ריק גאלופ, לשעבר נשיא מכון הלב הקנדי.

עקרונות:
מכוונת לבחירת מזונות עתירי פחמימות שמעלים את רמת הסוכר בדם באיטיות, כך שתחושת השובע היא לאורך זמן רב יותר, יש פחות צורך באכילת מתוקים.

 חלוקת המזונות ל - 3 קבוצות צבעים:

אדומים: מהם נמנעים או אוכלים מעט ככל האפשר (לדוגמא ממתקים, שתיה מתוקה).

צהובים: המותרים בהגבלה של מספר מנות לארוחה או ליום (למשל לחם, פסטה, אורז).

ירוקים: המותרים ללא הגבלה, או כמעט ללא הגבלה (למשל ירקות ירוקים).

יש העדפה ברורה לשומנים חד בלתי רוויים  על פני שומנים רוויים  ושומנים רב-בלתי רוויים , הקפדה על הימנעות משומן טרנס.
נחשבת לדיאטה לכל החיים, ללא הגבלת זמן.

ארוחה לדוגמא:
כריך מלחם שיפון עתיר סיבים עם פסטרמה, מריחה קלה של ממרח חומוס, וסלט ירקות גדול ליד.

מידע  מדעי:
במחקר ספרדי, נבדקים בעלי משקל עודף חולקו ל - 2 קבוצות : בשתי הקבוצות קיבלו הנבדקים תפריט זהה מבחינת ערך קלורי (כולם קיבלו משטר דיאטה נמוך ב 30% מההוצאה האנרגטית שלהם) אולם קבוצה אחת צרכה דיאטה עם מזונות בעלי אינדקס גליקמי נמוך, וקבוצה שניה צרכה דיאטה בעלת אינדקס גליקמי גבוהה. משקלם ניבדק לאחר  8 שבועות וגם כעבור שנה.
לאחר 8 שבועות קבוצת האינדקס הגליקמי הנמוך ירדה באופן מובהק יותר במשקל ובנוסף שימוש בשומן לאנרגיה גבר בקבוצה זו יחסית לקבוצה השנייה. כעבור שנה היה הבדל בעליה חזרה במשקל בין שתי הקבוצות – בקבוצת האינדקס הגליקמי הנמוך עלו בחזרה פחות, ושמרו יותר על הישגי הדיאטה, יחסית לקבוצה השניה.
מחקר נוסף שהשווה בין משטר דיאטה בעל אינדקס גליקמי נמוך למשטר בעל אינדקס גליקמי גבוה הראה כי דיאטת האינדקס הגליקמי הנמוך הביאה לצריכת מזון גבוהה ב11%, אך למרות זאת בקבוצה זו, היה ניצול אנרגיה משומן גבוה יותר מאשר באינדקס גליקמי גבוה. כמו כן נצפו שינויים לטובה ברמות גלוקוז ואינסולין  בדם (40% פחות!), היתה ירידה בכולסטרול  LDL ורמות לפטין  בדם.
מחקר שניתח רכיבים תזונתיים בדיאטות הרזיה מצא כי דיאטת האינדקס הגליקמי (בנוסף לדיאטת אורניש- תפורט בכתבה בהמשך) היתה התואמת ביותר את ההמלצות הבריאותיות הקיימות כיום לתזונה בריאה, מאוזנת והמכילה את כל רכיבי התזונה הרצויים.

יתרונות:
מבוססת מדעית, יתרונות בריאותיים מוכחים לשמירה על בריאות הלב, איזון רמות סוכר בדם, הפחתת גורמי סיכון למחלות כרוניות, מאוזנת תזונתית.

חסרונות: אין.

למי יכולה להתאים:
לכולם, כולל חולי סוכרת, חולי לב וכלי דם. חולי כליות – בהגבלה של ייעוץ אישי לגבי כמות החלבון והמינרלים.  מתאימה גם  לנשים הרות ולילדים.

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.

קישורים ממומנים: