דיאטה לפי אטקינס


מאת: נירה אולנד - דיאטנית קלינית

דיאטה ע"ש ד"ר אטקינס שהגה אותה.

עקרונות הדיאטה:
 במקור מדובר במשטר דיאטה בו ניתן לאכול מזונות העשירים בחלבונים ובשומנים  באופן חופשי, עם הגבלת חמורה של מזונות העשירים בפחמימות  למשך השבועיים הראשונים, והוספת מנת פחמימות קטנה בשבועות הבאים. מאחר והמזונות העשירים בפחמימות כוללים סוכר ומוצריו, מאפים, דגנים, קטניות, פירות ובחלק מהירקות אזי קיימת הגבלה  חמורה על כל אלה.  כעבור שבועיים נוספים מוסיפים מנת פחמימה קטנה נוספת.
בעקבות ביקורת רפואית חמורה על כמות השומן הרווי  הגבוהה בתפריט הדיאטה, חלו שינויים, וכיום הדיאטה קיימת גם בגרסה המגבילה את כמות השומן מן החי.

דוגמא לארוחה:
 סטייק בקר עם 2 ביצי עין , סלט קטן מחסה ומלפפון.

מידע מדעי:
 מחקרים רבים נערכו כדי לבדוק את ההישגים והבטיחות של דיאטה זו.
 בהשוואה של דיאטת אטקינס לדיאטה מאוזנת אצל 99 נבדקים, בני 50 בממוצע, למשך 8 שבועות נמצא כי דיאטת אטקינס הביאה לאיבוד משקל וירידה במסת השומן הבטני מהר יותר מהדיאטה המאוזנת. לעומת זאת, בדיאטה המאוזנת היתה ירידה רבה יותר במדדי סיכון למחלת לב (כמו כולסטרול LDL ו מדדים לטרשת עורקים). בשתי הדיאטות היה שיפור שווה במצב הלב וכלי הדם.
דיאטה כגון דיאטת אטקינס שבה התפריט אינו כולל פחמימות, גורמת לעליה בקטונים (גופי קטו)  בדם, במחקר שנערך בנושא הסיקו החוקרים כי להיווצרות גופי הקטו יש השפעה מובהקת של ירידת תיאבון ויצירת מרווח בין הארוחות. בשל כך הדיאטה הקטוגנית (כלומר דלת הפחמימות) הביאה לירידה מהירה יותר במשקל.
 בהשוואה בין ארבעה משטרי דיאטה: אטקינס, THE ZONE, דיאטת אורניש ודיאטת LEARN, אצל 311 נשים בגיל הפריון בעודף משקל או השמנה, שקבלו ליווי ודיאטה לחודשיים, ונבדקו שוב כעבור שנה, דיאטת אטקינס הביאה לירידה הגדולה ביותר גם במשקל וגם במדדי הבריאות האחרים שנבדקו. בין יתר הדיאטות לא היה הבדל מובהק. בסקירה לגבי בטיחותן של דיאטות דלות פחמימות מסכמים הסוקרים כי אין מספיק מידע לגבי בטיחותן, במיוחד לגילאי 50+, או כמשטר תזונתי מעבר ל - 90 יום ברציפות.

יתרונות:
 דיאטת אטקינס נתגלתה כתורמת לאיזון רמות הסוכר בדם אצל סוכרתיים בטווח הקצר, ומשפרת מדדי סיכון למחלות לב. הארוחות תורמות לתחושת שובע לאורך שעות רבות.

חסרונות:
• קיימת תחושה גופנית קשה בימים הראשונים (כאבי ראש, בחילות, חולשה, עייפות).
• לאורך זמן עלולה לגרום לעומס על הכליות והכבד בשל עודף החלבונים.
• יכולה להגביר את הנטייה לייצור אבני כיליה, והחמרת שיגדון (גאוט ).
• פחמימות הן מקור האנרגיה המועדף על תאי הדם האדומים, תאי שריר ותאי המוח. לאורך זמן השימוש בשומן לאנרגיה במקום פחמימות עלול להיות מזיק, במיוחד לתאים אלה. פירוק השומן לאנרגיה באופן קבוע גורם לעליה בחומציות הגוף, לאורך זמן יכול להתבטא בדלדול עצם מוגבר (אוסטיאופורוזיס ) או בבעיות איזון אלקטרוליטים בדם. ההגבלה בפירות, ירקות, דגנים וקטניות לאורך זמן עלולה לגרום לחסרים תזונתיים – במיוחד בויטמינים מקבוצת B, וויטמין  C.

למי הדיאטה יכולה להתאים? 
לטרום - סוכרתיים, בעלי תסמונת מטבולית, אנשים שמסתדרים בלי מתוק, אוהבי בשר וגבינות שמנות. כאשר לכל היותר מדובר בתהליך של שבועיים עד חודש, כשלב התחלתי לתהליך ירידה במשקל ארוך טווח.

הדיאטה מסוכנת עבור:
נשים הרות.
ילדים קטנים.
 חולי לב.
חולי כליות.
 בעלי מחלות כלי דם.
 בלתי אפשרית לצמחונים וטבעונים.


התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי

קישורים ממומנים: