דיאטת אורניש (הדיאטה של סוזן פאוטר)


מאת: נירה אולנד - דיאטנית קלינית

נכתבה ע"י הקרדיולוג ד"ר דין אורניש. קיימת גם בגרסה פופולארית יותר שנכתבה ע"י סוזן פאוטר, עקרת בית שהגיעה דרך נסיון עצמי  לרעיון המרכזי בדיאטה.

עקרונות:
דיאטה זו (שכוללת גם תכנית התנהגות, הפחתת מתחים, תמיכה קבוצתית ופעילות גופנית אינטנסיבית) הצליחה לפתוח כלי דם סתומים ולהציל אנשים מניתוחי מעקפים.
מאופיינת בהיותה צמחונית-טבעונית, דלת שומן באופן קיצוני. כוללת רק חלבוני ביצה ללא החלמונים, מוצרי חלב 0% שומן בלבד, אין תוספת של מקורות שומן חיצוניים כמו שמן, מרגרינה, מיונז, טחינה וכד'. מעט אבוקדו, אגוזים וזרעונים הם מקורות השומן היחידים.
בגרסה של סוזן פאוטר המחברת ממליצה לחשב ולאכול רק מוצרים שתכולת השומן בהם תהווה עד 30% מהקלוריות (למשל, בגבינה 5% יש 5 גרם שומן ל - 100 גרם גבינה. 100 גרם גבינה מכילים בממוצע 100 קלוריות, כל גרם שומן תורם 9 קלוריות, אז השומן אחראי ל – 5 כפול 9 = 45 קלוריות מתוך 100 קלוריות, שזה מעבר ל30%)
לפיכך גם בדיאטה של סוזן פאוטר מזונות כמו שמן, מרגרינה, מיונז, ביצים שלמות אינם נכללים.


 
ארוחה לדוגמא:
חביתה על מחבת טפלון מ - 3 חלבוני ביצה, סלט ירקות עם כף אבוקדו וללא שמן, 2 פרוסות לחם מחיטה מלאה מרוח בגבינה1/2% - 0%  שומן .

מידע מדעי:
במחקר שניתח את התאמת רכיבי התזונה בדיאטות שונות להמלצות התזונתיות הקיימות היום – דיאטת אורניש יצאה במקום הראשון כמתאימה ביותר להמלצות התזונתיות לבריאות טובה. בהשוואה בין 4 סוגי דיאטות נמצא כי דיאטת אורניש הפחיתה במשקל במידה זהה לזו של הדיאטה המאוזנת  ושל דיאטת ה - Zone , אם כי בדיאטת אטקינס  הירידה במשקל היתה הגדולה ביותר באותו פרק זמן.
 
יתרונות:
לפי ד"ר אורניש  יכולה לחולל מהפך בריאותי אצל חולי לב וכלי דם, עד כדי הפיכת הצורך בניתוח מעקפים, ופתיחה ממשית של כלי דם שנסתמו ע"י טרשת.

חסרונות:
קשה מאד לבצוע, יש צורך בהתגייסות כוללת , תמיכה קבוצתית, הפחתת מתח, שינוי דרסטי בכל אורח החיים. אכילה מחוץ לבית קשה עד בלתי אפשרית.
 
למי יכולה להתאים:
למי שמוכן להתחייב לחלוטין לתכנית הדיאטה על כל חלקיה.

טווח זמן מומלץ: מספר חודשים, לאחר מכן כדאי בכל זאת להוסיף מעט שומנים חד בלתי רוויים  לתפריט.

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.

קישורים ממומנים: