דיאטות הרזייה


מאת: נירה אולנד - דיאטנית קלינית

קיים מספר רב של דיאטות הרזייה בשוק, רובן מלוות ברעיונות תיאורטיים, מבוססים יותר או פחות, המסבירים כיצד ומדוע דיאטה זו היא המתאימה לך. האמת היא שבחירת דיאטת ההרזיה תלויה בגורמים רבים, וביניהן העדפות קולינריות (העדפה לסטייק או לחם), סגנון ואורח החיים (אכילה תכופה במסעדות), מצב בריאותי,  מטרת השינוי המיוחל (ירידה מהירה של 3-2 קילוגרם, או ירידה איטית שנעשית לטווח ארוך ומסייעת לשמור על ההישג לאורך החיים), האם יש העדפה לתמיכה קבוצתית או שחישוב כמות הקלוריות היומית היא המשפיעה ביותר, ועוד.
סדרת הכתבות הבאה עוסקת בסקירה של  דיאטות שונות הנפוצות כיום.

מטרות סקירה זו הן:
1. להציג רשימה מסודרת של דיאטות הרזיה, לתאר בקצרה את הרציונל מאחוריהן ועקרונותיהן.
2. לסקור בקצרה  את המידע המדעי - רפואי מבוסס העובדות, אם קיים.
3. לפרט יתרונות וחסרונות של כל דיאטה, למי מתאימה ולמי עלולה להיות מסוכנת.
4. להעריך מהו משך הזמן הבטוח לעשיית הדיאטה.

ולפני הדיאטות – הערה לגבי כלי עזר בירידה במשקל:
כל דיאטת הרזיה תוכל להביא לתוצאות טובות יותר ולהישמר לטווח זמן ארוך יותר בעזרת ייעוץ והכוונה הקשורים להתנהגות אכילה, אכילה רגשית, הרגלים שכדאי לשנות ועוד. תמיכה והכוונה כאלה יכולים להינתן ע"י יועץ אישי (דיאטנית, פסיכולוג, קואצ'ינג), השתתפות בקבוצת תמיכה, ורישום יומני אכילה.
קיימות קבוצות תמיכה רבות לירידה במשקל. שיטות ההרזיה הנהוגות בהן משתנה מקבוצה לקבוצה. בקצה אחד קיימות קבוצות השמות דגש על גודל מנות ותפריט קשיח מאד, ומנגד ישנן אחרות בהן אין תפריט כלל, אך משקיעות יותר בפן הרגשי והפסיכולוגי של האכילה. ובין אלה לאלה יש קשת של אפשרויות. חלק מהדיאטות המפורטות בסדרת הכתבות הבאה נערכות בקבוצות תמיכה (למשל שומרי משקל, דיאטת אורניש בחו"ל, הדיאטה המאוזנת, דיאטת הלחם ועוד).
קבוצת תמיכה יכולה להיות לעזר רב בתהליך ההרזיה, בעיקר בזכות עצם השקילה, המפגש, החלפת הדעות עם אנשים שמצבם דומה, התמיכה הרגשית והחברותא. יחד עם זאת ההשתתפות בקבוצת תמיכה כרוכה בהשקעת זמן וכסף .
כלי חשוב נוסף שהוא לעזר בתהליך הדיאטה הוא יומן האכילה, המעלה את  המודעות לגבי מה שנאכל, ועוזר לתכנן את המשך היום וגם את היום למחרת – יפורט לגביו באחת הכתבות בהמשך.

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.

קישורים ממומנים: