דיאטה נטורופתית, צום לניקוי הגוף


מאת: נירה אולנד - דיאטנית קלינית

עקרונות:
הנטורופתיה גורסת שיש להתנקות מהרעלים הרבים אליהם נחשפים בחיי היומיום, לבחור במזונות טבעיים ובריאים, תוספי מזון, והמשקל העודף ירד עם הזמן ועם שיפור הבריאות. ההמלצות הן אישיות בהתאם להתרשמות  הנטורופת. לעתים יש המלצה למספר ימי ניקוי, בהם יש להמנע מאכילת מזונות רבים, ולהצטמצם למספר קטן של מזונות, בדרך כלל ירקות ופירות. לעתים יש המלצה לצום לניקוי הגוף, במהלכו רק שותים מים או תה ירוק, או אוכלים סוג אחד של פרי (למשל רק אבטיח או רק ענבים) למשך מספר ימים. לאחר מכן מוסיפים לתפריט ירקות, פירות, דגנים מלאים, חלבונים צמחיים ולפעמים גם דגים ובשר, קטניות, ומזונות מלאים וטבעיים נוספים. אין הגדרה מדויקת של גודל מנות, יש עידוד  להקשבה לגוף ולצרכים הגופניים והנפשיים. תקופת צום/ ניקוי מסוגים שונים – לא יותר מימים ספורים בכל פעם, הדיאטה מכוונת להיות מאומצת כאורח חיים.

דוגמא לארוחה:
 סלט ירקות, קינואה מבושלת, תבשיל עדשים וירקות, פרי לקינוח.

מידע  מדעי:
 אין.

יתרונות:
 בהתאם לבחירת המזונות הדיאטה יכולה להיות מאוזנת ולהכיל את כל רכיבי התזונה . עצם ההתרכזות במזון טבעי ובריא מוריד אפשרות אכילה של מזונות עתירי שומן, סוכר ומלח , מזון מהיר, חטיפים ורוב הממתקים.
 
חסרונות:
הירידה במשקל אינה מהירה, ולעתים אינה קיימת. מחייב הכנה רבה , מקשה על אכילה בחוץ. בימי "הניקוי" יתכנו תופעות של כאבי ראש, בחילות, חולשה, עייפות. בנוסף מפגשים עם נטורופת בד"כ דורשים משאבי כסף וזמן.

למי יכולה להתאים:
למי שמוכן להתחייב לאכילה בשיטה הטבעית לאורך זמן, ואינו ממהר להשיל את המשקל העודף. בשל ההתאמה האישית – אפשרית גם לבעלי בעיות בריאות שונות.

לא מתאימה: לבעלי בעיות בריאותיות שונות, ילדים ונשים בהריון, בנוסף , אין לבצעה ללא התיעצות עם רופא.

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.

קישורים ממומנים: