גיוון באימון אירובי


אימון אירובי מוגדר כאימון רציף בו פעולים לפחות 36% משרירי הגוף לאורך זמן.
מקור האנרגיה העיקרי לפעילות אירובית הוא השומן ומאגרי הגליקוגן המצויים בשרירים ובכבד.
המערכת המרכזית הפועלת לאספקת האנרגיה הדרושה לפעילות היא מערכת לב- ריאה שדואגת לספק חמצן לשרירים באמצעות הזרמת דם עשיר בחמצן על מנת שיוכלו להמשיך בפעילות מבלי להתעייף.

במהלך ביצוע הפעילות האירובית אנו מעוניינים שקצב יצירת האנרגיה ע"י שריפת השומן יהיה זהה לקצב דרישת האנרגיה בגוף, במידה ואנרגיה זו אינה מספיקה חלק מהאנרגיה לפעילות תגיע ממקור לא אווירני שתוצר הלוואי שלו הוא חומצת החלב, ריכוזים גבוהים של חומצת חלב  בשרירים יגרמו לפגיעה באיכות הביצוע ולעיתים אף לדרישת הגוף להפסקת הפעילות כליל.

ניתן להבחין בין פעילות אירובית קלאסית כמו ריצה, שחיה, רכיבה על אופניים או הליכה לבין פעילויות מגוונות אשר יכולות להשפיע לטובה גם על המערכת האירובית כגון משחקי כדור, אמנויות לחימה או אימון מחזורי בחדר הכושר.המדד לאיכות האימון האירובי הוא דופק הלב .

באימון אירובי שמטרתו העיקרית היא שיפור/שימור הבריאות ו/או כתמיכה לפעילות ספורטיבית אחרת (ספורטאים העוסקים במשחקי כדור נוהגים לשלב גם אימוני ריצה כדי לשפר את יכולתם במגרש) מומלץ לגוון בתוכנית האימונים בין מספר פעילויות אירוביות שונות, כמות וסוג הגיוון הם פונקציה של רמת המתאמן שנות הוותק שלו ומטרותיו.

לאדם מהשורה שרק החל לבצע פעילות אירובית בד"כ בהיקף של 15-20 דקות ממליצים לבחור בתרגיל אחד (כגון הליכה) ולבצעו שלוש פעמים בשבוע, לאחר תקופת מה יומלץ לו להאריך את משך הפעילות ולגוון בפעילות אירובית נוספת כגון רכיבה על אופניים.

למתקדמים העוסקים בפעילות אירובית באופן אינטנסיבי ממליצים לגוון בין תרגילים אירוביים שונים הגיוון יכול להתבצע באימון בודד, או בין האימונים השונים.

דוגמא לגיוון במהלך אימון אירובי בודד:
במהלך אימון  אירובי בודד בן 45 דקות ניתן לבצע: 20 דקות ריצה ו- 25 דקות רכיבה על אופניים. 

דוגמא לגיוון בין התרגילים השונים במהלך השבוע:
אימון ראשון - 45 דקות רכיבה על אופניים
אימון שני - 45 דקות ריצה
אימון שלישי - 45 דקות שחייה

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.