איש הפיננסים ויומן התזונה


 מאת: נירה אולנד - דיאטנית קלינית

ברוך(שם בדוי), בן 45 , בעודף משקל ניכר (BMI = 32) הגיע למרפאתי לצורך ירידה במשקל.
נשוי עם 3 ילדים בגילאי תיכון ויסודי, ברוך עובד בישיבה מול מחשב במוסד פיננסי.

 הרגלי האכילה הנוכחיים שלו כוללים 2-3 קפה הפוך ממכונה ועוגיות או מאפה שמרים בבוקר בעבודה. כארוחת צהריים נוהג לגשת לאחת מהמסעדות באזור יחד עם חבריו מהעבודה. אינו עוסק בפעילות גופנית כלשהי. ברוב ימי השבוע מגיע הביתה בשעות הערב המאוחרות, בתחושת תשישות, קורס מול הטלוויזיה ואוכל מכל הבא ליד.


ברוך הרגיש שקשה לו לעקוב אחר הכמויות שנכנסות לו לפה. כמו כן התברר שאין לו כמעט ידע לגבי מזונות הגורמים לו להשמנה, ואלו יכולים לתרום לירידה במשקל (למשל, ברוך הרגיש שעוגת  שמרים קנויה גדולה במילוי גבינה היא אופציה בריאה וטובה כארוחת בוקר, בעוד שמאפה כזה מכיל כמות שומן רווי גדולה, והרבה מאד קלוריות.) לכן הצעתי לו לנהל יומן תזונה.  היה זה אך טבעי להציע לו את יומן התזונה של נטוגרין. אולם עוד לפני שהספקתי להציע ברוך עצר אותי- ואמר  שהוא מעדיף לחפש בעצמו באינטרנט יומן תזונה שמוצא חן בעיניו, ואינו רוצה ממני המלצות בנושא זה. נתתי את ברכתי.


במפגש הבא כעבור שבועיים ברוך סיפר לי בהתלהבות שמצא יומן תזונה נפלא – באתר נעים ועמוס מידע,  שכולל גם המלצות לפעילות גופנית... לדבריו, ביומן התזונה אפשר לראות מה תורם כל מזון שמתווסף, ואפשר בכל שלב ביום לראות האם אכל יותר מידי או שעוד יש לו "הקצבה" .. גם הידע שרכש מהתנסות עצמית ובדיקה של מאכלים שונים  תרם לו, וכיום הוא כבר יודע יותר איך לבחור מזונות מתאימים במסעדות, בקיוסקים, וגם בבית. חיש מהר התברר שהיומן עליו הוא מדבר אינו אחר מאשר יומן האכילה של נטוגרין... 
עם יומן התזונה ככלי עבודה מרכזי, המשכנו את המפגשים ואת הטיפול, תוך ירידה יפה במשקל של ברוך, הוספת פעילות גופנית, הגדרת ארוחת ערב סבירה, בחירה נבונה של מזונות במסעדות ובעבודה. נכון להיום ברוך ירד כ- 10 קילו ממשקלו, ועוד היד נטויה.